Stacje robocze – jak wybrać rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb?

      Możliwość komentowania Stacje robocze – jak wybrać rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb? została wyłączona

Biznesowe laptopy i komputery stacjonarne charakteryzują się podwyższoną funkcjonalnością, bogatym zestawem portów potrzebnych do wygodnej pracy i niezawodnością działania. Jednak do zastosowań specjalnych popularne modele dedykowane firmom nie będą wystarczające. Architekci, programiści, graficy, inżynierowie i inni użytkownicy wykorzystujący bardzo wymagające programy potrzebują mocniejszych komputerów – z procesorem o wysokiej mocy obliczeniowej, profesjonalną kartą graficzną, imponującą ilością pamięci RAM i innymi parametrami umożliwiającymi stabilną pracę. Takie wymogi spełniają stacje robocze. Jak wybrać idealny model?

 

Laptop czy komputer stacjonarny?

Biznesowe laptopy i komputery stacjonarne charakteryzują się podwyższoną funkcjonalnością, bogatym zestawem portów potrzebnych do wygodnej pracy i niezawodnością działania

fot. lenovo.com

Pierwszym krokiem podczas doboru stacji roboczej jest zdecydowanie pomiędzy komputerem stacjonarnym a laptopem. Laptopy nadal są nieco słabsze od PC, ponieważ producentów ograniczają niewielkie obudowy, które umożliwiłyby montaż odpowiedniej wentylacji dla mocnych komponentów. Jednak różnice pomiędzy stacjami mobilnymi a tradycyjnymi „skrzynkami” są niewielkie. Dlatego stacje robocze najlepiej wybierać stosownie do potrzeb – osoby, które pracują wyłącznie w biurze mogą zdecydować się na komputer stacjonarny, a ci, którym zależy na wyższej mobilności, spokojnie mogą wybrać laptop.

Jakie cechy powinna mieć dobra stacja robocza?

Stacje robocze dedykowane są do pracy z najbardziej wymagającym oprogramowaniem (programy do obróbki grafiki 3D, montowania filmów, zaawansowanych obliczeń wykorzystywanych przez inżynierów). Dlatego najważniejsza jest ich moc obliczeniowa. Zapewniają ją dobrej jakości procesory. W stacjach producenci wykorzystują nawet jednostki 6-rdzeniowe o częstotliwości taktowania co najmniej 3,3 GHz. Nowe stacje robocze często są wyposażone w procesory Intel Core i7 Extreme. Wsparciem dla procesorów jest pamięć RAM, która umożliwia przechowywanie danych z aktualnie działających aplikacji (więcej pamięci daje możliwość stabilnej pracy nawet wtedy, gdy w tle działa kilka programów).

Profesjonalni użytkownicy potrzebują również dobrego łącza z Internetem, dlatego producenci dbają o to, aby w mobilnych workstacjach pojawił się modem 3G/LTE. Funkcjonalność w nich podnosi też obecność złącza stacji dokującej i kilku portów USB 3.0.

awatar autora
Marek Walczak Konsultant
Nazywam się Marek Walczak i jestem jednym z konsultantów odpowiedzialnych za przygotowywanie tych nieco „luźniejszych” artykułów na naszym blogu. Od zawsze kręcił mnie świat biznesu, ale nie w typowo „sztywnym” wydaniu – już na studiach stawiałem na kreatywność i oryginalne sposoby przedstawiania danych, co doceniali zarówno profesorowie, jak i później moi klienci.